Tu Ziemia

Tu Ziemia

spektakl dla dzieci 5-9 lat

“Tu Ziemia” zwraca uwagę na piękno i wartość roślin, którymi jesteśmy otoczeni. Bohaterka Jo znajduje się w obcej nam czasoprzestrzeni, w której istnieje już tylko różowa trawa syntetyczna. Opiekuje się jedynym we Wszechkosmosie drzewem, kilkoma ziołami i kępką trawy.

Spektakl ma formę działania ruchowego z elementami teatru cieni z muzyką na żywo. Rolę Jo kreuje Joanna Płóciennik, bawiąc się przy tym ruchem i dźwiękiem.

Muzyka w wykonaniu Barta Pałygi jest jak rozmowa z duszą drzewa. W spektaklu używany jest między innymi instrument o nazwie shah kaman – współczesna wersja irańskiego kemancze.

fot. Sylwia Zawadzka

Spektakl miał swoją premierę 20 września 2019 roku.
Produkcja – Fundacja Sztuka Ciała.
Produkcję “Tu Ziemia” współfinansuje m.st. Warszawa.

Występują:

Joanna Płóciennik – ruch/śpiew/koncepcja/scenografia/głos

Bart Pałyga – muzyka na żywo/głos

fot. Sylwia Zawadzka

Koncepcja / teksty / dobre oko – Marta Grądzka,
Scenografia / konsultacje teatru cieni – Monika Wyrzykowska,
Koordynacja projektu – Wilejka Zagórowska,
Zdjęcia – Sylwia Zawadzka,
Plakat – Czarli Bajka

Wdech Wydech

Ojciec niby był, ale jakby go nie było.
Nigdy mnie nie przytulił.
Ojciec był nieobecny…

Dwoje nastolatków zmaga się z nieobecnością ojca w ich życiu. Kasieńka i Telemach próbują pogodzić się ze stratą, dotykają poczucia osamotnienia i zwątpienia w swoją wartość. Poszukując ojców, szukają swojej tożsamości, podejmują ważne decyzje. Mierzą się także z poczuciem odpowiedzialności za osamotnione, cierpiące matki, którym chcieliby dawać wsparcie. Czy mają na to siłę? Skąd młody człowiek może czerpać moc do zmagania się z trudnościami?

Reżyseria – Maria Seweryn

Występują: Hanna Jurczak, Anna Ługowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel, Adam Gąsecki, Jakub Szymczyna
Muzyka – Bartosz Ługowski
Śpiew – Joanna Płóciennik, Hanna Jurczak
Kostiumy – Monika Wyrzykowska
Obsługa techniczna – Dominik Szarwacki
Asystentka reżyserki – Zofia Lutarewicz
Zdjęcia – Matylda Durka-Bojarun
Produkcja – Fundacja Sztuka Ciała

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Partnerem projektu jest Fundacja PZU. Premiera odbyła się w Soho Factory.

Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach wynika z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Więcej informacji na stronie www.dorman.e-teatr.pl

Kobieta Kalendarz

Ten rodzaj kobiecego manifestu bliski jest działaniom performatywnym — przypomina galerię żywych eksponatów. Każda z kobiet na swój symboliczny sposób „opowiada” swój własny kawałek świata, swoją codzienność wraz z towarzyszącymi jej rytuałami. Po zakończeniu działań aktorek, pozostawione przez nie stanowiska stają się pretekstem dla widzów do własnych, spontanicznych działań oraz prób odnalezienia się w wykreowanych przez kobiety światach.

Spektakl prezentowany był na wielu festiwalach teatralnych.

występują:

Agata Brzozowska, Ewelina Grzechnik, Hanna Jurczak, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel

opieka artystyczna – Ewelina Ciszewska

muzyka na żywo – Sambor Dudziński