Klaunadzińscy

klaunada, działanie plenerowe i spektakl sceniczny

Oto działanie totalne! Istna inwazja dziwności. Zupełnie inny, Burtonowski świat koloru, przerysowania, ale przede wszystkim BAŚNIOWEJ ENERGII!!

Zobaczcie nasze Klauny na ulicy, w parku, na scenie, na otwarciu festiwalu, na wieczorze firmowym. One pasują po prostu wszędzie! W końcu dotarły aż do FINAŁU MAM TALENT!

Klaunice: Eufuria, Beza, Edward, Precyzja i Smętek – postaci równie egzotyczne jak swojskie.

Barwne grono, które jednocześnie przyciąga i odpycha. Lubimy je, bo popełniają błędy, których my się boimy i szaleństwa, na które mielibyśmy ochotę, ale sobie nie pozwalamy.


Kostiumy, charakteryzacja a przede wszystkim naszkicowane grubą kreską postaci i ruch czynią z nich karykatury same w sobie. Ich perypetie i niedorzeczności zapewnią porcję beztroski każdemu. Śmiech niepostrzeżenie oswaja tabu, staje się wentylem dla poważnych tematów.Projekt Latający Teatr Sztuki Ciała współfinansowany przez m.st. Warszawa.

W spektaklu występują: Anna Ługowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel, Agata Brzozowska-Kazimierska.

Łowca na tropie owadów

familijny, plenerowy spektakl sensoryczny

Piękne i straszne, urocze i odrażające, pożyteczne i niebezpieczne… Dotychczas odkryto 4 miliony gatunków owadów, a to wciąż nie wszystkie! Ich świat pełen jest zwyczajów i doświadczeń, które nie mieszczą się w ludzkich głowach. A gdyby tak pójść za nimi w trop, stanąć z nimi oko w oko? Czy odpędzałbyś od stołu muchę swojej wielkości? Czy tak łatwo przyszłoby Ci zabicie komara? Czy motyl twojego wzrostu budziłby zachwyt czy lęk?

A może zobaczysz świat złożony jak mozaikowe oczy, dostrzeżesz w komarze coś więcej niż krwiopijcę, posmakujesz życia odnóżami, nauczysz się od ćmy jak co dzień odpoczywać?

zdj. Joanna Płóciennik

Aktorzy ubrani w zjawiskowe kostiumy wcielą się w ćmę, komara, muchę.. i poprowadzą nas w sensoryczny świat owadów angażując nasze zmysły: węch, dotyk, wzrok, słuch oraz… poczucie humoru. Przewodnikiem w tej przedziwnej podróży będzie Tropiciel Owadów, ekscentryczny podróżnik, entomolog-amator. Miejcie się na baczności, bo oprowadzając po ścieżkach wiedzy często zapuszcza się w bezdroża fantazji i niedorzeczności.

Czas: 60 min

Reżyseria, scenariusz: Katarzyna Wróbel

Obsada: Katarzyna Wróbel, Agata Brzozowska-Kazimierska/Ewelina Grzechnik, Anna Lugowska, Ireneusz Wojaczek

jO!

spektakl dla dzieci 3-10 lat

Zawsze wieczorem, przychodzi ten czas, kiedy trzeba skończyć zabawę i iść się myć. Nuuuuda!

Chyba, że… Widzieliście kiedyś kapsułę do podróży w czasie?

Prysznic w domu Joli jakoś dziwnie ją przypomina…


Teatr Sztuka Ciała specjalizuje się w spektaklach, w których głównym narzędziem komunikacji są pantomima i elementy klaunady. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Występują: Joanna Płóciennik i Katarzyna Markowska

oprawa świetlna – Grzegorz Mukanowski

Księga Życia

interaktywny spektakl muzyczno-ruchowy dla dzieci 3-7 lat

Historia ukazana w przedstawieniu opowiada o przemianach następujących w przyrodzie oraz o naszym z nią połączeniu. Głównym rekwizytem jest tytułowa wielka księga, ręcznie wyszywana, której każda karta prezentuje inną porę roku. W spektaklu używamy śpiewu, gry na instrumentach, tańca oraz narracji jako środków wyrazu. Pojawiają się także momenty odwołujące do sensorycznych doznań widzów, wynikających ze spotkania z naturą. Spektakl poprzedzają krótkie warsztaty – dzieci uczą się fragmentów piosenek użytych w spektaklu, wykonują mini etiudy ruchowe. Po spektaklu oglądają z bliska Księgę Życia, zawierającą sekrety np. w postaci ukrytych nasion a przy okazji rozmawiamy o naturze. 

Lubicie opowieści? Ta oto historia będzie o naturze, a więc także o nas samych…

Każda pora roku to inne doznania, inne zapachy i smaki. Poznamy je razem z Małym Kiełkiem, który radośnie i z fantazją poprowadzi widzów w kolejne doświadczenia.

Występują:

Katarzyna Markowska – ruch
Katarzyna Żytomirska – narracja i śpiew
Katarzyna Krasuska – gra na instrumentach

fot. Matylda Durka


Star, Wars i Sawa

Znacie legendę o Warsie i Sawie?
Sawa… To po francusku?
A Wars? Coś mi to mówi. Z czymś mi się kojarzy… Wiem! Star Wars!!! A będzie Lord Vader?
Sprawdźcie sami!
Spektakl “Star, Wars i Sawa” to próba opowiedzenia pradawnej historii o powstaniu Warszawy. Będzie poetycko, będzie zabawnie, będzie bardzo plastycznie (papierowa scenografia).
Aktorki Sztuki Ciała posłużą się ruchem i pantomimą – uniwersalnym językiem, pozostawiającym w interpretacji przestrzeń dla wyobraźni widzów w każdym wieku.
Rekwizyty zrobione są głównie z papieru i tektury co często staje się świetnym pretekstem do dalszych działań z dziećmi i ich opiekunami – zapraszamy do budowania razem lalek lub elementów kostiumów.

Występują:

Agata Brzozowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel i zaproszeni goście

kontakt:

joanna@sztukaciala.com

tel. 783368076

Nieudani

Spektakl powstał w grudniu 2017 roku z inspiracji wydawnictwa Dwie Siostry i książki autorstwa Beatrice Alemagna pt. “Pięciu Nieudanych”, nagrodzonej prestiżową Liber Prize dla najlepszej włoskiej książki 2014 roku. Jest to lekka, poetycka opowieść o tym, że nie trzeba być idealnym, by żyć szczęśliwie. Jej bohaterowie to Dziurawy, Złożony na pół, Sflaczały, Postawiony na głowie i Felerny. Postaci dają się nam poznać ze swoich pozornie najgorszych stron. Co ciekawe, potrafią się z nich śmiać i dają życiu płynąć swoim torem. Któregoś dnia przybywa do nich jednak Idealny, czyli istota złożona z samych doskonałości i sugeruje, że tak nie można. “Jesteście naprawdę do niczego” – mówi. Choć ich spotkanie nie należy do przyjemnych, Nieudani wychodzą z niego zwycięsko potrafiąc w swoich niedoskonałościach dostrzec walor. Przecież wiele cech ma swoje dwie strony. Świat może i jest postawiony na głowie, ale cóż to za oryginalna perspektywa! Książka “Pięciu Nieudanych” jest nośnikiem niezwykle cennych treści – nie tylko dla dzieci. Skłania do refleksji nad samooceną, rozwojem, wartościami. Jest inspiracją wychowawczą dla rodziców, przestrogą przed krzywdzącą rywalizacją i pochopnym ocenianiem wśród dzieci, sygnałem ostrzegawczym wobec wszechobecnej presji efektywności.

Przedstawienie bazuje na różnych technikach ruchowych (pantomima, taniec, akrobatyka, klaunada) z dodatkiem teatru słowa i wykorzystaniem artystycznej muzyki nieobarczonej prawami autorskimi (K. MacLeod). Ważnym elementem spektaklu jest warstwa wizualna, która także w samej książce odgrywa istotną rolę. Pięć wielkich kostiumów przypominających ogromne lalki teatralne lub rzeźby maskuje kontury ludzkiego ciała przemieniając aktorów w wyjątkowe baśniowe stwory. Barwy i faktury podkreślają cechy charakteru, co jest dla dzieci czytelne i wywołuje u nich fale sympatii, żywe reakcje i gotowość do wejścia w interakcje.

Produkcja – Joanna Płóciennik (Sztuka Ciała)
Kostiumy – Katarzyna Wróbel, Monika Włodarczyk i Małgorzata Płóciennik wg pomysłów zespołu

Wombat nie śpi

 

Wiecie gdzie jest kraina Jaśniejącej Bieli? My też nie wiemy, ale z całą pewnością żyją tam Wombat i jego Mała Przyjaciółka. Otoczenie jest bezpiecznie znajome: siup-wyrko, dyndołyżki, grzebioszczotka i prysznicarium. Jednak wykonywane dzień po dniu czynności bywają niestety nieznośnie powtarzalne. Jak by tu przyprawić rumieńce codzienności? Przypadkiem, tuż obok czai się tajemniczy świat Czerwonej Wieży pełen fascynujących przedmiotów, służących nie-wiadomo-czemu…

Spektakl powstał z pragnienia zapewnienia niezwykłych doznań teatralnych dzieciom w wieku 3-6 lat, które w specyficzny sposób patrzą na świat. Po przedstawieniu widzowie bawią się w sensorycznie zbudowanej scenografii.

Czas trwania spektaklu – 40 minut + 15 minut zabawy. Może byż grany także w plenerze.

Występuje – Joanna Płóciennik

Między oWadami

“Między oWadami” – przedstawienie dla dzieci od 4 r.ż., w którym teatr fizyczny, pantomima, sensoryczna scenografia oraz grana na żywo muzyka przybliżają widzom pełne symboli życie insektów (komara, muchy, pszczół, gąsienic, ćmy i stawonogów – pająków).

Spektakl wprowadza w przedziwny, baśniowy świat. Za pomocą minimalistycznych środków opowiada mądrą historię o przyjaźni, dojrzewaniu, wykluczeniu. Uwrażliwia na życie natury, a jednocześnie pozwala odnaleźć trochę siebie w każdym owadzie.

Główną bohaterką jest mała gąsienica, która nie chce być taka jak inne. Zamiast pożerać kolejne liście wyrusza w podróż, która stopniowo odsłania przed nią zarówno ciemne jak i jasne strony życia. Ta baśniowa opowieść jest także metaforą dorastania – spotykając różne dorosłe owady bohaterka uczy się rozumieć otaczający ją świat i samą siebie.

Reżyseria – Joanna Płóciennik

Występują – Maja Kaznowska/Joanna Płóciennik, Anna Ługowska, Katarzyna Wróbel
Scenariusz – zespół (na podstawie pomysłu Anny Ługowskiej)
Muzyka – Bartosz Ługowski (Tulipaństwo)
Scenografia, kostiumy – Małgorzata Szabłowska (Szabłowska Studio)
Produkcja – Fundacja Sztuka Ciała

 

gąsienica i mucha

Ważne Sprawy

Czwórka rodzeństwa zostaje sama w domu. Rodzice wychodząc zostawiają dzieciom jasne wskazówki czym mają się pod ich nieobecność zająć. Jakimi ważnymi sprawami zajmą się w tym czasie dzieci? Czy wreszcie będą mogły łowić ryby w salonie, wyruszyć w rejs statkiem pirackim, poskromić lwa, a nawet latać samolotem? Jak na te pomysły zareaguje starsza siostra?

Dzieci przypominają nam wszystkim, że dzięki wyobraźni i kreatywności można zdziałać więcej niż przez sztywne trzymanie się reguł.

„Przedstawienie w swoim wyrazie jest bardzo radosne, inspirowane klaunadą. Kładziemy nacisk na zbudowanie komicznych, wręcz przerysowanych charakterów oraz prostych, konfliktowych sytuacji rozwiązywanych w twórczy, nieoczekiwany sposób. Posługujemy się językiem pantomimy, który jest precyzyjnym, międzynarodowym językiem ciała. Tworzymy świat z pogranicza rzeczywistości i dziecięcej wyobraźni…”

Joanna Płóciennik – reżyserka

„Scenografia została pomyślana tak, by podkreślić kreskówkowy charakter ruchu aktorów. Zarówno kostiumy jak i tło do działań narysowane zostały prostą kreską. To taki szybki szkic tej krótkiej zabawnej historii, która dzieje się na oczach widzów. Dodatkowo wszystko składa się bardzo szybko i mieści do osobowego samochodu!”

Małgorzata Szabłowska – twórczyni warstwy wizualnej spektaklu

Reżyseria – Joanna Płóciennik
Scenariusz – zespół
Scenografia, kostiumy – Małgorzata Szabłowska (Szabłowska Studio)
Występują – Agata Brzozowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel
Produkcja – Fundacja Sztuka Ciała
Muzyka – dobraliśmy dużo dobrego jazzu takich muzyków jak Wynton Marsalis czy Michał Trzaska (tak, płacimy ZAIKS ;))