Kwiat Lotosu

inspirowana kulturą Dalekiego Wschodu opowieść o poszukiwaniu szczęścia

“Kwiat Lotosu” (premiera w 2024) to inspirowana kulturą Dalekiego Wschodu opowieść o poszukiwaniu szczęścia. Spektakl ruchowy, z muzyką na żywo zawiera nawiązania do japońskiej kultury, w tym szczególnie filozofii Ikigai oraz wschodnich tradycji ruchowych (joga, qigong). Występują w nim 4 osoby (1 aktorka ruchu i 3 muzyków). W warstwie muzycznej usłyszymy takie instrumenty jak: handpan, cajon, gitara basowa i elektronika oraz autorskie piosenki. 

W naszej tradycji szukamy w Noc Świętojańską Kwiatu Paproci – kto go znajdzie ten znajdzie szczęście. Wprawdzie kwiat lotosu istnieje naprawdę ale też szczęście we wschodnim rozumieniu być może oznacza co innego. 

Co oznacza być szczęśliwym? Czym jest szczęście? Czy zależy ono od tego gdzie się rodzimy i wychowujemy? Każdy etap historii przedstawionej w spektaklu to także inna przypowieść – czasem historia, czasem piosenka. Będziemy zadawać pytania widzom, chcąc wciągnąć ich do wspólnych poszukiwań aby na koniec pozostawić z refleksją. Czas trwania : 45 minut

Spektakl adresowany do widzów od 7 r.ż 

Fot. Matylda Durka

Występują:

Katarzyna Markowska – ruch

Joanna Płóciennik – śpiew, looper

Grzegorz Mukanowski – gitara basowa

Krzysztof Harry Włodarczyk – cajon, handpan

HYBRID

Poetycka refleksja na temat współczesności i idei transpersonalizmu. Akcja sceniczna to zabawa kontekstami: cielesność w idei muzyki absolutnej (orkiestra wywleczona z operowego dołka i postawiona nago na scenie) czy rap w konwencji slam (wykonawca zwraca się wprost do słuchacza). Hybryda to połączenie elementów, które pomimo różnic strukturalnych mają współpracować ze sobą, choć z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego. Hybryda w koncepcji naszego projektu to metafora współczesności: koegzystencja „starego” z „nowym”, żywego z maszyną, tancerza z muzykiem, rapu z muzyką komponowaną klasycznie.

Spektakl był prezentowany na MÓZG Festival w Bydgoszczy oraz Audio Art w Krakowie. W październiku 2024 roku wydarzenie gościło również na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury w ramach projektu “Sztuka Ciała – Performatywne Śródmieście” współfinansowanego przez miasto stołeczne Warszawy, dzielnicę Śródmieście.

HYBRID to performance na rapera, 4 performerki i wizualizacje. Dzieło jest skomponowane przez Annę Jędrzejewską, do libretta D’Chaosa, w wykonaniu artystek Teatru Sztuka Ciała: Joanny Płóciennik, Anny Ługowskiej, Katarzyny Markowskiej. Wizualizacje stworzyła Anna Jędrzejewska do zdjęć Małgorzaty Kaznowskiej Filipek.

fot. Marta Ankiersztejn

Klaunadzińscy

klaunada, działanie plenerowe i spektakl sceniczny

Oto działanie totalne! Istna inwazja dziwności. Zupełnie inny, Burtonowski świat koloru, przerysowania, ale przede wszystkim BAŚNIOWEJ ENERGII!!

Zobaczcie nasze Klauny na ulicy, w parku, na scenie, na otwarciu festiwalu, na wieczorze firmowym. One pasują po prostu wszędzie! W końcu dotarły aż do FINAŁU MAM TALENT!

Klaunice: Eufuria, Beza, Edward, Precyzja i Smętek – postaci równie egzotyczne jak swojskie.

Barwne grono, które jednocześnie przyciąga i odpycha. Lubimy je, bo popełniają błędy, których my się boimy i szaleństwa, na które mielibyśmy ochotę, ale sobie nie pozwalamy.


Kostiumy, charakteryzacja a przede wszystkim naszkicowane grubą kreską postaci i ruch czynią z nich karykatury same w sobie. Ich perypetie i niedorzeczności zapewnią porcję beztroski każdemu. Śmiech niepostrzeżenie oswaja tabu, staje się wentylem dla poważnych tematów.Projekt Latający Teatr Sztuki Ciała współfinansowany przez m.st. Warszawa.

W spektaklu występują: Anna Ługowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel, Agata Brzozowska-Kazimierska.

Pędy

– plenerowe widowisko z udziałem roślin z muzyką na żywo

Wzrastające rośliny tańczą. Ich liście bez przerwy wachlują też w
pulsie dnia i nocy. Lecz nasza tymczasowość życia i gwałtowność oka odziera nas z widoku, że poruszają się też i rośliny (…) Badam rośliny by dostrzec w nich misterium. I prawie zawsze to dostaję.

Urszula Zajączkowska – botaniczka, poetka, autorka książki “Patyki,
badyle”

Pęd ludzkich spraw i pęd zieleni, delikatność i determinacja roślin, ich
pełne zaangażowanie tu i teraz, cud życia w kiełku, płatku, nasionku.
Zatrzymaj się i zobacz opowieść o cyklu życia, o trwaniu, o nas
wszystkich.

pędy

Imponujące barwne kostiumy, ruch organiczny, pantomima, elementy kuglarstwa oraz rośliny grające muzykę na żywo za pomocą specjalnych przetworników, przy wtórze instrumentalistów i elektroniki.

rośliny z ogrodnikiem i muzycy

Aktorzy za pomocą efektownych kostiumów, charakteryzacji i ruchu wcielą się w role żywych roślin. Teatralna, muzyczna i plastyczna eksploatacja życia flory jest pretekstem do uwrażliwienia odbiorców na ich dziedzictwo oraz kształtowania świadomości ekologicznej ale także do refleksji nad cyklem życia: kiełkowaniem, dojrzałością i więdnięciem, co jest osnową działań performerów.


Reżyseria – Marek Kowalski

Występują: Anna Ługowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel, Jędrzej Fulara

Muzyka na żywo: Bartosz Ługowski, Krzysztof Włodarczyk

Kostiumy – Anna Rudzińska

Pędy oplatają rzeczywistość nie tylko spektaklowo. Zobacz nasze wszystkie działania związane z ekologią i wokół roślinnej edukacji!

Rój

Ponadczasowa opowieść o królestwie, gdzie zastany porządek zostaje zburzony przez pojawienie się Obcego. Nieoczekiwany gość sprawia, że Królowa, jej syn i cały Dwór są zmuszeni do wyjścia ze znanych sobie ról i stają twarzą w twarz ze swoimi najskrytszymi pragnieniami.

Spektakl ruchowy grany zarówno w plenerze jak i na scenie. Mroczny klimat historii najlepiej wybrzmiewa w wieczornym oświetleniu i przy gęstej mgle 🙂

Reżyseria – Joanna Płóciennik

Występują: Katarzyna Markowska, Adam Gąsecki, Katarzyna Wróbel, Anna Ługowska, Hanna Jurczak, Jakub Szymczyna/Filip Wencki

Kostiumy/Scenografia – Martyna Tejwan

Muzyka – Tomasz Ragaboy Osiecki

Trailer i muzyka w trailerze – Anna Sasha Jędrzejewska

Światła – Krzysztof Włodarczyk