muzyka ze spektaklu

Drodzy Widzowie! Zapraszam Was do słuchania muzyki ze spektaklu “Między owadami”! Poniżej znajdziecie linki do różnych serwisów streamingowych, gdzie możecie posłuchać jej za darmo. Przygotowałam dla Was również kilka zabaw, w które możecie pobawić się w domu, w szkole, czy w przedszkolu. Zanurzcie się z nami w muzycznym świecie Owadów!

Anna Ługowska – pomysłodawczyni projektu

Bartosz Ługowski – twórca muzyki

  • Bartosz Ługowski – gitara akustyczna, gitara elektryczna, gitara klasyczna, gitara basowa, banjo, perkusja, organy elektryczne, dzwonki, nagrania terenowe (1)
  • Anna Ługowska – skrzypce (9), nagrania terenowe (6)

Produkcja – Fundacja Sztuka Ciała

Projekt okładki – Michał Buczyński

Projekt współfinansowany przez M. St. Warszawa Dzielnicę Praga-Południe

ZABAWY DO MUZYKI

Oddajemy Wam do dyspozycji scenariusze zabaw do muzyki ze spektaklu „Między owadami”. Chcielibyśmy zaprosić Was do wcielenia się w bohaterów z naszego scenariusza oraz do uważnego wsłuchania się w muzykę (wystarczy kliknąć w tytuł) i reagowania na zmiany w niej. Potraktujcie nasze propozycje jako inspirację, a jeśli utwory poniosą Was w zupełnie innym kierunku, bawcie się dobrze!
  1. Poranek
    Połóż się na podłodze kuląc się w ciasny kłębek. Rodzice mogą delikatnie owinąć dzieci kocem lub objąć i mocno przytulić, aby mogły poczuć się jak w ciasnej skorupie jajka. Spróbuj wyobrazić sobie, że jesteś zupełnie nowym stworzeniem i nic jeszcze nie wiesz o świecie. Znasz tylko jajko, w którym żyjesz i odczucia własnego ciała – zwróć na nie teraz uwagę: czy czujesz swoje ciepło? Poczuj jak ciało delikatnie kołysze się wraz z oddechem. Może uda Ci się wyczuć pulsowanie wraz z biciem serca? Zwróć uwagę na miękkie, ale sprężyste mięśnie i twarde kości. Czy wiesz gdzie masz kręgosłup? Spróbuj nie zmieniając pozycji nim poruszyć.
    Rytmiczna gitara (od 1:30) to sygnał, że nadszedł czas, aby się wykluć. Tak, jesteś już gotowy! Poczuj opór otulającego cię koca lub obejmujących cię ramion i delikatnie się rozpychaj – zrzuć skorupkę, przeciągnij się na wiele różnych sposobów i rozejrzyj się po wielkim, jasnym i zupełnie nowym dla ciebie świecie.
    W pewnym momencie (od 2:53) w dźwiękach gitary słychać narastający niepokój: świat jest taki wielki, a ty jesteś małym, bezbronnym, delikatnym stworzonkiem i zaczynasz… trząść się ze strachu. Wbrew pozorom drżenie to świetny sposób na trudne emocje – spróbuj potrząsać dłońmi, ramionami, kolanami, biodrami, policzkami i poszukaj jeszcze innych możliwości.
  2. Łakomczuchy
    Wyobraź sobie, że jesteś żarłoczną gąsienicą, a najważniejszy na całym świecie jest dla Ciebie… Twój brzuch. Najedzona gąsienica jest w błogim, wesołym nastroju, z radości chce jej się tańczyć, jednak porusza się dość ociężale. W jaki sposób może tańczyć brzuch? Połóż na nim dłonie i wyobraź sobie, że malujesz brzuchem w powietrzu rozmaite wzory. Rodzice mogą stanąć za swoimi dziećmi, łapiąc je za brzuszki i płynnie kierować ich ruchem, pozwalając by maluchy podążały za ich impulsami wykonując krążenia, ósemki, uginając nogi, stając na palcach itp.
    Poczucie sytości u gąsienic nie trwa jednak długo! Gdy muzyka zaczyna przyspieszać (od 0:50), rozpoczynamy ucztę i objadamy się na niby – coraz szybciej i coraz łapczywiej aż… poczujemy się tak pełni i ociężali, jak sugerują nam to zwalniające dźwięki gitary (od 1:08).
  3. Gąsienice
    Gąsienice tworzą czasem gangi, w których muszą świetnie ze sobą współpracować i wyczuwać się nawzajem. Spróbujcie uformować teraz wspólnie w kilka osób jedną, wielką gąsienicę. Jak może wyglądać i jak się poruszać? Jest na to wiele sposobów: na podłodze lub na stojąco – najważniejsze, aby taka stonoga potrafiła przemieszczać się jak jeden organizm. Ustalcie kolejność poruszania się odnóży, wczujcie się w powolne tempo utworu, jego łagodny rytm i spróbujcie przespacerować się jakbyście naprawdę byli zrośnięci.

  4. Podróż
    Połóż się wygodnie na podłodze. Upewnij się, że całe Twoje ciało jest rozluźnione – jeśli coś Ci przeszkadza, spróbuj to poprawić. Oddychaj głęboko, zwróć uwagę na to jak powietrze wypełnia Ci klatkę piersiową, jak unosi delikatnie Twój brzuch. Zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś w pięknym, bezpiecznym miejscu – w miejscu, które naprawdę chciałbyś kiedyś zobaczyć. Poczuj jak delikatny wiatr przyjemnie owiewa twoje czoło, jak orzeźwia cię świeże powietrze. Wyobraź sobie dokładnie co cię otacza: zwróć uwagę na kolory, kształty, na to jak miłe jest to w dotyku, jaki masz przed sobą widok. Zapamiętaj to przyjemne uczucie. Czy chciałbyś naprawdę tam wyruszyć? Wszystko przed Tobą.
  5. Pająki
    W ciele pająka nie ma prawie nic miękkiego, to przeciwieństwo gąsienicy, która cała jest jak elastyczna sprężynka. Wsłuchaj się teraz w muzykę – poszczególne dźwięki są od siebie oddzielone. Spróbuj poruszać się jak pająk, w „kanciasty” sposób, izolując poszczególne ruchy – jak robot, ale na czworaka, z szeroko rozstawionymi nogami i rękami. Niech na jeden dźwięk przypada jeden ruch – czy umiesz się tak poruszać nawet w szybkim tempie, które narzuca muzyka?
    W pewnym momencie (1:46) muzyka zwalnia i pojawia się nowa melodia, doskonała do wolnego tańca w parze. A czy wiesz ile pająk ma nóg? 8! Aby zatańczyć jak prawdziwy pająk o ośmiu nogach wystarczy… stworzyć go w parze razem z mamą albo tatą. Zapomnijcie na chwilę o kanciastych ruchach i kołyszcie się sklejeni w jednego, ośmionogiego pająka.
    Pająki nie są jednak przesadnie czułe. Nagle (3:12) ich nastrój zmienia się z tkliwego w bojowy. Stańcie w odległości kilku dużych kroków i spróbujcie zabawy w karykaturę walki – bitwę na odległość (bez dotykania). Jeden pająk wymierza w kierunku drugiego, stojącego na drugim końcu pokoju, niewidzialny cios. Ten reaguje, jakby naprawdę go poczuł, po czym (zachowując odległość) oddaje mu – jakby impuls był piłką, którą do siebie nawzajem odbijają. Jeśli utrzymacie odstęp między wami i dodacie emocje, wasza walka pomimo odległości będzie wyglądała widowiskowo, a nikomu nie stanie się krzywda. Bojowe emocje opadają wraz z powtarzanymi w kółko coraz ciszej trzema dźwiękami banjo (od 3:51).
    Po chwili (4:06) pająki zajmują się już spokojnie swoimi pajęczynami: kucają na podłodze i łapią w dłonie niewidzialną pajęczą nić. Gdy melodia się wznosi, pająki wspinają się łapkami po niewidzialnej lince (aż wyprostowane staną na palcach), po czym zsuwają się po niej do pozycji w kucki.

  6. Pszczoły
    Wyobraź sobie, że jesteś królową pszczół. Jesteś najważniejszą postacią w całym ulu, bardzo szanowaną i nieustannie obserwowaną. Musisz cały czas pilnować tego jak wyglądasz, w jaki sposób chodzisz, latasz, a nawet odpoczywasz! Przechadzaj się dostojnie po pokoju i na każdy mocniejszy akcent muzyczny (jak 0:29) zatrzymuj się w królewskiej pozie, takiej, którą chciałby wyrzeźbić każdy rzeźbiarz. W głębi serca wiesz jednak, że te wszystkie maniery bardzo Cię… nudzą! Marzysz o tańcu, swobodzie i zabawie! Kiedy w muzyce usłyszysz wyklaskiwany rytm flamenco (1:00), Twoje ciało chciałoby dołączyć się do tego rytmu, próbujesz jednak tańczyć tak, by nikt tego nie widział. Nagle wszystko milknie, znów stajesz się dostojną królową. Za drugim razem (od 1:46) nie umiesz się już powstrzymać i stajesz się pszczołą-tancerką flamenco, klaszczesz razem z muzyką i tupiesz nogami w rytmie. Gdy muzyka milknie (2:30) orientujesz się, że wszystkie pszczoły dookoła patrzą na Ciebie skonsternowane. Bardzo powoli wróć do roli poważnej królowej, jakby nic się nie stało.
  7. Komar
    Czy znasz ten dźwięk? Tak brzęczą skrzydła komara. Rozłóż ramiona szeroko i wprowadź je (zwłaszcza dłonie) w drobne wibracje, dokładnie takie, jak słyszysz na nagraniu. Gdy (0:29) komar wzbija się w powietrze, okazuje się, że chyba dostał przed chwilą packą na muchy, bo strasznie kręci mu się w głowie. Spróbuj latać powoli po pokoju chwiejąc się, kołysząc i zakręcając tak, jak sugeruje muzyka.
    Wreszcie (1:15) komar bierze się w garść i postanawia uporządkować swój ruch – poruszać się miarowo, rytmicznie, nieprzypadkowo. Wystukując rytm liczcie w kółko do czterech i zastanówcie się jaki taniec pasowałby do tej muzyki. Niech każdy domownik wymyśli swój ruch na jedną taką czwórkę i nauczy całą rodzinę go wykonywać. Proponując po kolei swoje figury stwórzcie własny układ taneczny, który będziecie w stanie zapamiętać i powtarzać od początku (np. na cztery lub osiem takich czwórek), możecie spróbować przed lustrem.

  8. Nowy początek
    Połóż się na podłodze. Spróbuj uspokoić swoje ciało i rozluźnić się. W muzyce co pewien czas słychać brzdęknięcia gitary. Na każdy taki dźwięk uruchamiaj inną część ciała. Skup się po kolei na: prawej ręce, lewej ręce, prawej nodze, lewej nodze, tułowiu, szyi i głowie (rodzic może podpowiadać kolejne części ciała). Wyobraź sobie, że powietrze, które wdychasz, wysyłasz dokładnie do tych partii Twojego ciała, a one stają się wtedy lekkie jak u ćmy. W pewnym momencie (2:06) muzyka wyraźnie się zmienia, niech to będzie moment kiedy całe Twoje ciało staje się ciałem ćmy. Wstań, poczuj i zobacz, że wyrosły Ci skrzydła (możesz je sobie wyobrazić, lub zawiesić na ramionach zwiewny szal). Dotknij ich (nawet jeśli są niewidzialne) delikatnie rozwiń i zobacz jak falują. Wyobraź sobie jak ćma uczy się latać i spróbuj tego samego.