HYBRID

Poetycka refleksja na temat współczesności i idei transpersonalizmu. Akcja sceniczna to zabawa kontekstami: cielesność w idei muzyki absolutnej (orkiestra wywleczona z operowego dołka i postawiona nago na scenie) czy rap w konwencji slam (wykonawca zwraca się wprost do słuchacza). Hybryda to połączenie elementów, które pomimo różnic strukturalnych mają współpracować ze sobą, choć z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego. Hybryda w koncepcji naszego projektu to metafora współczesności: koegzystencja „starego” z „nowym”, żywego z maszyną, tancerza z muzykiem, rapu z muzyką komponowaną klasycznie.

Spektakl był prezentowany na MÓZG Festival w Bydgoszczy i pojawi się 24.11.23 na Audio Art w Krakowie.

HYBRID to performance na rapera, 4 performerki i wizualizacje. Dzieło jest skomponowane przez Annę Jędrzejewską, do libretta D’Chaosa, w wykonaniu artystek Teatru Sztuka Ciała: Joanny Płóciennik, Anny Ługowskiej, Katarzyny Markowskiej. Wizualizacje stworzyła Anna Jędrzejewska do zdjęć Małgorzaty Kaznowskiej Filipek.

Klaunadzińscy

klaunada, działanie plenerowe i spektakl sceniczny

Oto działanie totalne! Istna inwazja dziwności. Zupełnie inny, Burtonowski świat koloru, przerysowania, ale przede wszystkim BAŚNIOWEJ ENERGII!!

Zobaczcie nasze Klauny na ulicy, w parku, na scenie, na otwarciu festiwalu, na wieczorze firmowym. One pasują po prostu wszędzie! W końcu dotarły aż do FINAŁU MAM TALENT!

Klaunice: Eufuria, Beza, Edward, Precyzja i Smętek – postaci równie egzotyczne jak swojskie.

Barwne grono, które jednocześnie przyciąga i odpycha. Lubimy je, bo popełniają błędy, których my się boimy i szaleństwa, na które mielibyśmy ochotę, ale sobie nie pozwalamy.


Kostiumy, charakteryzacja a przede wszystkim naszkicowane grubą kreską postaci i ruch czynią z nich karykatury same w sobie. Ich perypetie i niedorzeczności zapewnią porcję beztroski każdemu. Śmiech niepostrzeżenie oswaja tabu, staje się wentylem dla poważnych tematów.Projekt Latający Teatr Sztuki Ciała współfinansowany przez m.st. Warszawa.

W spektaklu występują: Anna Ługowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel, Aneta Brzozowska.

Wyspa Leopolda

“Wyspa Leopolda” to opowieść inspirowana biografią Leopolda Janikowskiego, polskiego XIX-wiecznego podróżnika i etnografa. Sięgając po jego historię opowiadamy o spotkaniu z „innym” i transformacyjnym doświadczeniu wynikającym z takiego spotkania. Dla Leopolda Janikowskiego
wyzwaniem było wszystko czego doświadczył w czasie podróży do Afryki, szczególnie w kontekście kolonialnego wyścigu państw europejskich. Jego próba znalezienia porozumienia z nieznanym jest dla nas inspiracją do zadania sobie pytań współcześnie: co jest inne i co jest swoje, jak negocjować współistnienie między roślinami a ludźmi, jak stworzyć społeczeństwo, którego zasady nie byłyby oparte na przemocy i wyższości ale porozumieniu pomimo różnic kulturowych czy językowych.

Czasem sobie myślałem, a co by było jakbym tam do nieba poleciał, nad chmurami, świat zwiedził nie ten z dołu, a z góry, kogo bym spotkał, co bym jadł, z kim mówił, nad czym się trudził. A czy nad chmurami ten świat byłby inny, na opak, na drugą stronę wywinięty. Czasem śniłem o tym, że spotykam jakiś innych z planet, ale ci inni byliby zupełnie do nas niepodobni. Że byliby jak chmura albo deszcz, jak wiatr albo mgła. Jakbyśmy mieli się dogadać, jak żyć razem, jak rozmawiać, handlować, prowadzić wojny, jak się godzić. Rysowałem na kartkach stwory najdziwniejsze złożone z pary i wody, deszczu i wiatru, ciśnienia i szronu, ale nic nie przybliżało mnie do tego by zrozumieć, jak to jest tam miedzy chmurami, tam daleko. Czasem sobie wyobrażałem, że matka i ojciec są obcymi z kosmosu, zeszli tu na chwilę, szukają światła, porozumienia, miłości. Że są inni i swoi jednocześnie. Całe życie tego innego szukałem, a gdy znajdowałam, to inne okazywało się też mną.

Leopold Janikowski

W spektaklu bierze udział 4 aktorów, w tym dwie aktorki pantomimy, przewidziane są interakcje z publicznością. Scenariusz powstał w oparciu o pamiętniki Janikowskiego, wspektaklu cytowane są jego fragmenty. 

Głównym elementem scenografii są projekcje stworzone z grafik autorstwa malarki Dominiki Ruty. Spektakl trwa 50 minut. Premiera miała miejsce podczas Nocy Muzeów 2022

Dla widzów od 11 r.ż.

Scenariusz, reżyseria: Monika Rejtner
Występują: Adam Gąsecji, Anna Ługowska, Katarzyna Markowska, Monika Rejtner
Grafiki: Dominika Ruta 

Pędy

– plenerowe widowisko z udziałem roślin z muzyką na żywo

Wzrastające rośliny tańczą. Ich liście bez przerwy wachlują też w
pulsie dnia i nocy. Lecz nasza tymczasowość życia i gwałtowność oka odziera nas z widoku, że poruszają się też i rośliny (…) Badam rośliny by dostrzec w nich misterium. I prawie zawsze to dostaję.

Urszula Zajączkowska – botaniczka, poetka, autorka książki “Patyki,
badyle”

Pęd ludzkich spraw i pęd zieleni, delikatność i determinacja roślin, ich
pełne zaangażowanie tu i teraz, cud życia w kiełku, płatku, nasionku.
Zatrzymaj się i zobacz opowieść o cyklu życia, o trwaniu, o nas
wszystkich.

pędy

Imponujące barwne kostiumy, ruch organiczny, pantomima, elementy kuglarstwa oraz rośliny grające muzykę na żywo za pomocą specjalnych przetworników, przy wtórze instrumentalistów i elektroniki.

rośliny z ogrodnikiem i muzycy

Aktorzy za pomocą efektownych kostiumów, charakteryzacji i ruchu wcielą się w role żywych roślin. Teatralna, muzyczna i plastyczna eksploatacja życia flory jest pretekstem do uwrażliwienia odbiorców na ich dziedzictwo oraz kształtowania świadomości ekologicznej ale także do refleksji nad cyklem życia: kiełkowaniem, dojrzałością i więdnięciem, co jest osnową działań performerów.


Reżyseria – Marek Kowalski

Występują: Anna Ługowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel, Jędrzej Fulara

Muzyka na żywo: Bartosz Ługowski, Krzysztof Włodarczyk

Kostiumy – Anna Rudzińska

Pędy oplatają rzeczywistość nie tylko spektaklowo. Zobacz nasze wszystkie działania związane z ekologią i wokół roślinnej edukacji!

Rój

Ponadczasowa opowieść o królestwie, gdzie zastany porządek zostaje zburzony przez pojawienie się Obcego. Nieoczekiwany gość sprawia, że Królowa, jej syn i cały Dwór są zmuszeni do wyjścia ze znanych sobie ról i stają twarzą w twarz ze swoimi najskrytszymi pragnieniami.

Spektakl ruchowy grany zarówno w plenerze jak i na scenie. Mroczny klimat historii najlepiej wybrzmiewa w wieczornym oświetleniu i przy gęstej mgle 🙂

Reżyseria – Joanna Płóciennik

Występują: Katarzyna Markowska, Adam Gąsecki, Katarzyna Wróbel, Anna Ługowska, Hanna Jurczak, Jakub Szymczyna/Filip Wencki

Kostiumy/Scenografia – Martyna Tejwan

Muzyka – Tomasz Ragaboy Osiecki

Trailer i muzyka w trailerze – Anna Sasha Jędrzejewska

Światła – Krzysztof Włodarczyk