“Ja-Bajka po warszawsku” – II edycja cyklu spektakli i warsztatów dla dzieci z Dzielnicy Ursynów

Pracowita końcówka roku – kilka dni temu skończyliśmy działania w ramach projektu “Ja-Bajka po warszawsku” – II edycja cyklu spektakli i warsztatów dla dzieci z Dzielnicy Ursynów, współfinansowanego przez m.st. Warszawa, Dzielnicę Ursynów. W jego ramach proponowaliśmy zorganizowanym grupom szkolnym (klasy I-III) z Ursynowa obejrzenie naszego autorskiego spektaklu „Star, Wars i Sawa” a następnie udział w nawiązujących do niego warsztatach teatralno-plastycznych.

Tuż przed przejściem szkół na nauczanie zdalne udało nam się zagrać dwa spektakle stacjonarnie w SP nr 96, w których wzięły udział w sumie cztery klasy szkolne. Po zamknięciu szkół projekt był realizowany w formie online – zarejestrowany specjalnie na potrzeby projektu spektakl oraz warsztaty, dzięki współpracy nawiązanej z nauczycielami, zostały zaprezentowane w ramach lekcji dla 10 klas z ursynowskich podstawówek.

Projekt spotkał się z ciepłym przyjęciem zarówno przez dzieci jak i nauczycieli. Podczas spektakli na żywo dzieci spontanicznie reagowały na perypetie bohaterów, chętnie tworzyły papierowe rekwizyty i kostiumy podczas warsztatów oraz dzieliły się wrażeniami.

Do projektu w wersji online zgłosiło się 10 klas szkolnych – tu informacje zwrotne otrzymaliśmy za pośrednictwem zaangażowanych w projekt nauczycieli, którzy udostępnili dzieciom nagranie spektaklu oraz warsztatów podczas prowadzonych przez siebie lekcji.

Otrzymaliśmy wiele pochwał co do formy spektaklu, pomysłu oraz realizacji. Spektakl sprawił dzieciom wiele radości a niektóre grupy zainspirował nawet do zrobienia własnego spektaklu w papierowej scenografii w przyszłości (wg relacji nauczycieli). W ramach informacji zwrotnych otrzymaliśmy też wiele zdjęć prac dzieci wykonanych po proponowanych warsztatach teatralno-plastycznych.

Projekt sprawdził się zarówno w wersji na żywo jak i tej wirtualnej. Choć żadnymi środkami nie da się zastąpić kontaktu z żywym człowiekiem, wydaje się, że jest możliwe, by teatr bawił i inspirował nawet, gdy jest oglądany z ekranu komputera. W tej materii – tworzenia sztuki dla widza, który styka się z nią online oraz edukacji artystycznej w tejże formie jest jeszcze wiele do nauczenia się i odkrycia, zatem stawiamy czoła wyzwaniom i próbujemy być z Wami mimo aktualnych ograniczeń .

Dodaj komentarz