Nieudani

Spektakl powstał w grudniu 2017 roku z inspiracji wydawnictwa Dwie Siostry i książki autorstwa Beatrice Alemagna pt. “Pięciu Nieudanych”, nagrodzonej prestiżową Liber Prize dla najlepszej włoskiej książki 2014 roku. Jest to lekka, poetycka opowieść o tym, że nie trzeba być idealnym, by żyć szczęśliwie. Jej bohaterowie to Dziurawy, Złożony na pół, Sflaczały, Postawiony na głowie i Felerny. Postaci dają się nam poznać ze swoich pozornie najgorszych stron. Co ciekawe, potrafią się z nich śmiać i dają życiu płynąć swoim torem. Któregoś dnia przybywa do nich jednak Idealny, czyli istota złożona z samych doskonałości i sugeruje, że tak nie można. “Jesteście naprawdę do niczego” – mówi. Choć ich spotkanie nie należy do przyjemnych, Nieudani wychodzą z niego zwycięsko potrafiąc w swoich niedoskonałościach dostrzec walor. Przecież wiele cech ma swoje dwie strony. Świat może i jest postawiony na głowie, ale cóż to za oryginalna perspektywa! Książka “Pięciu Nieudanych” jest nośnikiem niezwykle cennych treści – nie tylko dla dzieci. Skłania do refleksji nad samooceną, rozwojem, wartościami. Jest inspiracją wychowawczą dla rodziców, przestrogą przed krzywdzącą rywalizacją i pochopnym ocenianiem wśród dzieci, sygnałem ostrzegawczym wobec wszechobecnej presji efektywności.

Przedstawienie bazuje na różnych technikach ruchowych (pantomima, taniec, akrobatyka, klaunada) z dodatkiem teatru słowa i wykorzystaniem artystycznej muzyki nieobarczonej prawami autorskimi (K. MacLeod). Ważnym elementem spektaklu jest warstwa wizualna, która także w samej książce odgrywa istotną rolę. Pięć wielkich kostiumów przypominających ogromne lalki teatralne lub rzeźby maskuje kontury ludzkiego ciała przemieniając aktorów w wyjątkowe baśniowe stwory. Barwy i faktury podkreślają cechy charakteru, co jest dla dzieci czytelne i wywołuje u nich fale sympatii, żywe reakcje i gotowość do wejścia w interakcje.

Produkcja – Joanna Płóciennik (Sztuka Ciała)
Kostiumy – Katarzyna Wróbel, Monika Włodarczyk i Małgorzata Płóciennik wg pomysłów zespołu

Między oWadami

“Między oWadami” – przedstawienie dla dzieci od 4 r.ż., w którym teatr fizyczny, pantomima, sensoryczna scenografia oraz grana na żywo muzyka przybliżają widzom pełne symboli życie insektów (komara, muchy, pszczół, gąsienic, ćmy i stawonogów – pająków).

Spektakl wprowadza w przedziwny, baśniowy świat. Za pomocą minimalistycznych środków opowiada mądrą historię o przyjaźni, dojrzewaniu, wykluczeniu. Uwrażliwia na życie natury, a jednocześnie pozwala odnaleźć trochę siebie w każdym owadzie.

Główną bohaterką jest mała gąsienica, która nie chce być taka jak inne. Zamiast pożerać kolejne liście wyrusza w podróż, która stopniowo odsłania przed nią zarówno ciemne jak i jasne strony życia. Ta baśniowa opowieść jest także metaforą dorastania – spotykając różne dorosłe owady bohaterka uczy się rozumieć otaczający ją świat i samą siebie.

Reżyseria – Joanna Płóciennik

Występują – Maja Kaznowska/Joanna Płóciennik, Anna Ługowska, Katarzyna Wróbel
Scenariusz – zespół (na podstawie pomysłu Anny Ługowskiej)
Muzyka – Bartosz Ługowski (Tulipaństwo)
Scenografia, kostiumy – Małgorzata Szabłowska (Szabłowska Studio)
Produkcja – Fundacja Sztuka Ciała

 

gąsienica i mucha

Ważne Sprawy

Czwórka rodzeństwa zostaje sama w domu. Rodzice wychodząc zostawiają dzieciom jasne wskazówki czym mają się pod ich nieobecność zająć.

Jakimi ważnymi sprawami zajmą się w tym czasie dzieci? Czy wreszcie będą mogły łowić ryby w salonie, wyruszyć w rejs statkiem pirackim, poskromić lwa, a nawet latać samolotem? Jak na te pomysły zareaguje starsza, odpowiedzialna siostra?

Dzieci przypominają nam wszystkim, że dzięki wyobraźni i kreatywności można zdziałać więcej niż przez sztywne trzymanie się reguł.

„Przedstawienie w swoim wyrazie jest bardzo radosne, inspirowane klaunadą. Kładziemy nacisk na zbudowanie komicznych, wręcz przerysowanych charakterów oraz prostych, konfliktowych sytuacji rozwiązywanych w twórczy, nieoczekiwany sposób. Posługujemy się językiem pantomimy, który jest precyzyjnym, międzynarodowym językiem ciała. Tworzymy świat z pogranicza rzeczywistości i dziecięcej wyobraźni…”

Joanna Płóciennik – reżyserka

„Scenografia została pomyślana tak, by podkreślić kreskówkowy charakter ruchu aktorów. Zarówno kostiumy jak i tło do działań narysowane zostały prostą kreską. To taki szybki szkic tej krótkiej zabawnej historii, która dzieje się na oczach widzów. Dodatkowo wszystko składa się bardzo szybko i mieści do osobowego samochodu!”

Małgorzata Szabłowska – twórczyni warstwy wizualnej spektaklu

Reżyseria – Joanna Płóciennik
Scenariusz – zespół
Scenografia, kostiumy – Małgorzata Szabłowska (Szabłowska Studio)
Występują – Agata Brzozowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel
Produkcja – Fundacja Sztuka Ciała
Muzyka – dobraliśmy dużo dobrego jazzu takich muzyków jak Wynton Marsalis czy Michał Trzaska (tak, płacimy ZAIKS ;))