Kwiat Lotosu

inspirowana kulturą Dalekiego Wschodu opowieść o poszukiwaniu szczęścia

“Kwiat Lotosu” (premiera w 2024) to inspirowana kulturą Dalekiego Wschodu opowieść o poszukiwaniu szczęścia. Spektakl ruchowy, z muzyką na żywo zawiera nawiązania do japońskiej kultury, w tym szczególnie filozofii Ikigai oraz wschodnich tradycji ruchowych (joga, qigong). Występują w nim 4 osoby (1 aktorka ruchu i 3 muzyków). W warstwie muzycznej usłyszymy takie instrumenty jak: handpan, cajon, gitara basowa i elektronika oraz autorskie piosenki. 

W naszej tradycji szukamy w Noc Świętojańską Kwiatu Paproci – kto go znajdzie ten znajdzie szczęście. Wprawdzie kwiat lotosu istnieje naprawdę ale też szczęście we wschodnim rozumieniu być może oznacza co innego. 

Co oznacza być szczęśliwym? Czym jest szczęście? Czy zależy ono od tego gdzie się rodzimy i wychowujemy? Każdy etap historii przedstawionej w spektaklu to także inna przypowieść – czasem historia, czasem piosenka. Będziemy zadawać pytania widzom, chcąc wciągnąć ich do wspólnych poszukiwań aby na koniec pozostawić z refleksją. Czas trwania : 45 minut

Spektakl adresowany do widzów od 7 r.ż 

Fot. Matylda Durka

Występują:

Katarzyna Markowska – ruch

Joanna Płóciennik – śpiew, looper

Grzegorz Mukanowski – gitara basowa

Krzysztof Harry Włodarczyk – cajon, handpan

Klaunadzińscy

klaunada, działanie plenerowe i spektakl sceniczny

Oto działanie totalne! Istna inwazja dziwności. Zupełnie inny, Burtonowski świat koloru, przerysowania, ale przede wszystkim BAŚNIOWEJ ENERGII!!

Zobaczcie nasze Klauny na ulicy, w parku, na scenie, na otwarciu festiwalu, na wieczorze firmowym. One pasują po prostu wszędzie! W końcu dotarły aż do FINAŁU MAM TALENT!

Klaunice: Eufuria, Beza, Edward, Precyzja i Smętek – postaci równie egzotyczne jak swojskie.

Barwne grono, które jednocześnie przyciąga i odpycha. Lubimy je, bo popełniają błędy, których my się boimy i szaleństwa, na które mielibyśmy ochotę, ale sobie nie pozwalamy.


Kostiumy, charakteryzacja a przede wszystkim naszkicowane grubą kreską postaci i ruch czynią z nich karykatury same w sobie. Ich perypetie i niedorzeczności zapewnią porcję beztroski każdemu. Śmiech niepostrzeżenie oswaja tabu, staje się wentylem dla poważnych tematów.Projekt Latający Teatr Sztuki Ciała współfinansowany przez m.st. Warszawa.

W spektaklu występują: Anna Ługowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel, Agata Brzozowska-Kazimierska.

Łowca na tropie owadów

familijny, plenerowy spektakl sensoryczny

Piękne i straszne, urocze i odrażające, pożyteczne i niebezpieczne… Dotychczas odkryto 4 miliony gatunków owadów, a to wciąż nie wszystkie! Ich świat pełen jest zwyczajów i doświadczeń, które nie mieszczą się w ludzkich głowach. A gdyby tak pójść za nimi w trop, stanąć z nimi oko w oko? Czy odpędzałbyś od stołu muchę swojej wielkości? Czy tak łatwo przyszłoby Ci zabicie komara? Czy motyl twojego wzrostu budziłby zachwyt czy lęk?

A może zobaczysz świat złożony jak mozaikowe oczy, dostrzeżesz w komarze coś więcej niż krwiopijcę, posmakujesz życia odnóżami, nauczysz się od ćmy jak co dzień odpoczywać?

zdj. Joanna Płóciennik

Aktorzy ubrani w zjawiskowe kostiumy wcielą się w ćmę, komara, muchę.. i poprowadzą nas w sensoryczny świat owadów angażując nasze zmysły: węch, dotyk, wzrok, słuch oraz… poczucie humoru. Przewodnikiem w tej przedziwnej podróży będzie Tropiciel Owadów, ekscentryczny podróżnik, entomolog-amator. Miejcie się na baczności, bo oprowadzając po ścieżkach wiedzy często zapuszcza się w bezdroża fantazji i niedorzeczności.

Czas: 60 min

Reżyseria, scenariusz: Katarzyna Wróbel

Obsada: Katarzyna Wróbel, Agata Brzozowska-Kazimierska/Ewelina Grzechnik, Anna Lugowska, Ireneusz Wojaczek

Pędy

– plenerowe widowisko z udziałem roślin z muzyką na żywo

Wzrastające rośliny tańczą. Ich liście bez przerwy wachlują też w
pulsie dnia i nocy. Lecz nasza tymczasowość życia i gwałtowność oka odziera nas z widoku, że poruszają się też i rośliny (…) Badam rośliny by dostrzec w nich misterium. I prawie zawsze to dostaję.

Urszula Zajączkowska – botaniczka, poetka, autorka książki “Patyki,
badyle”

Pęd ludzkich spraw i pęd zieleni, delikatność i determinacja roślin, ich
pełne zaangażowanie tu i teraz, cud życia w kiełku, płatku, nasionku.
Zatrzymaj się i zobacz opowieść o cyklu życia, o trwaniu, o nas
wszystkich.

pędy

Imponujące barwne kostiumy, ruch organiczny, pantomima, elementy kuglarstwa oraz rośliny grające muzykę na żywo za pomocą specjalnych przetworników, przy wtórze instrumentalistów i elektroniki.

rośliny z ogrodnikiem i muzycy

Aktorzy za pomocą efektownych kostiumów, charakteryzacji i ruchu wcielą się w role żywych roślin. Teatralna, muzyczna i plastyczna eksploatacja życia flory jest pretekstem do uwrażliwienia odbiorców na ich dziedzictwo oraz kształtowania świadomości ekologicznej ale także do refleksji nad cyklem życia: kiełkowaniem, dojrzałością i więdnięciem, co jest osnową działań performerów.


Reżyseria – Marek Kowalski

Występują: Anna Ługowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel, Jędrzej Fulara

Muzyka na żywo: Bartosz Ługowski, Krzysztof Włodarczyk

Kostiumy – Anna Rudzińska

Pędy oplatają rzeczywistość nie tylko spektaklowo. Zobacz nasze wszystkie działania związane z ekologią i wokół roślinnej edukacji!

Star, Wars i Sawa

Znacie legendę o Warsie i Sawie?
Sawa… To po francusku?
A Wars? Coś mi to mówi. Z czymś mi się kojarzy… Wiem! Star Wars!!! A będzie Lord Vader?
Sprawdźcie sami!
Spektakl “Star, Wars i Sawa” to próba opowiedzenia pradawnej historii o powstaniu Warszawy. Będzie poetycko, będzie zabawnie, będzie bardzo plastycznie (papierowa scenografia).
Aktorki Sztuki Ciała posłużą się ruchem i pantomimą – uniwersalnym językiem, pozostawiającym w interpretacji przestrzeń dla wyobraźni widzów w każdym wieku.
Rekwizyty zrobione są głównie z papieru i tektury co często staje się świetnym pretekstem do dalszych działań z dziećmi i ich opiekunami – zapraszamy do budowania razem lalek lub elementów kostiumów.

Występują:

Agata Brzozowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel i zaproszeni goście

kontakt:

joanna@sztukaciala.com

tel. 783368076