niewidOCZEK

Pierwsza premiera w 2025 roku już wkrótce!

“niewidOCZEK” to interaktywny spektakl ruchowy dla dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci niedowidzących. Przedstawienie, inspirowane bajką terapeutyczną, porusza temat dbania o wzrok w przystępny i pełen humoru sposób. Dzięki wykorzystaniu teatru ruchu, pantomimy, iluzji optycznej oraz sensorycznych elementów scenografii, widzowie mogą doświadczyć, jak wygląda świat osoby, która widzi niewyraźnie, i zrozumieć, jak ważne są okulary.

Spektakl oparty jest na dynamicznej choreografii, zabawie perspektywą oraz grze kontrastów wizualnych. Scenografia i rekwizyty zostały zaprojektowane w trzech podstawowych kolorach – żółtym, czarnym i białym – co nie tylko wspomaga percepcję dzieci z problemami wzrokowymi, ale także wzmacnia teatralny efekt zaburzonego i klarownego widzenia.

Przedstawienie ma charakter mobilny – może być prezentowane zarówno w przestrzeniach teatralnych, jak i w plenerze. Jego scenografia oparta jest na materiałach recyklingowych i idei zero waste, co dodatkowo wprowadza aspekt edukacji ekologicznej.

Spektakl w lekki, zabawny i pełen wyobraźni sposób uczy dzieci uważności, troski o własne zdrowie oraz odpowiedzialności za swoje przedmioty. Dzięki uniwersalnemu językowi ruchu, emocji i obrazu, jest przystępny dla szerokiej grupy odbiorców i angażuje dzieci niezależnie od ich indywidualnych zdolności percepcyjnych.

twórczynie spektaklu: Agata Brozowska-Kazimierska i Anna Ługowska

konsultacje merytoryczne: Joanna Zdybel (@orto.mama)

Przyrodnicze spacery teatralne

Jak opowiadać o naturze, żeby było to ciekawe, merytoryczne a jednocześnie prawdziwe?

Jak wzbudzać i modelować postawę pełną szacunku i świadomości, że nie jesteśmy najważniejszym gatunkiem na ziemi? Jak pokazywać złożoność ekosystemów i zapraszać do dyskusji mądrych ekspertów z pasją?

Właśnie po to powstała postać Botaniczki Chwastynatki – domorosłej, wiecznie ciekawej świata poszukiwaczki wiedzy o roślinach. Ona jest pasjonatką, która z entuzjazmem dzieli się swoimi spostrzeżeniami o otaczającym nas świecie, zadając pytania i poszukując nowych perspektyw. Często towarzyszą jej przedstawiciele ze świata flory i fauny – nasze postacie teatralne ze spektakli Teatru Sztuka Ciała. 

“Przyrodnicze Spacery Teatralne” to propozycja połączenia edukacji kulturalnej z promocją spędzania wolnego czasu na łonie natury. Jednym z naszych głównych założeń jest uczynienie lokalnej przyrody widzialną dla mieszkańców – dlatego też wybieramy formę nietypową, performatywną, a także bliską nam samym. Chcemy zaproponować alternatywną formę edukacji ekologicznej, która (co wynika z raportów ministerstwa ochrony środowiska) często odnosi się do spraw związanych z działaniem człowieka: segregacją śmieci, oszczędzaniem wody, w mniejszym stopniu do nawiązania więzi z otaczającymi nas roślinami i naturą.
Podczas około godzinnego spotkania zaprosimy uczestników Spaceru do wzięcia udziału w krótkich aktywnościach opartych o teatr ruchu, pantomimę oraz inne rodzaje sztuk (w zależności od prowadzących) ale nade wszystko do poznania konkretnych gatunków rośliny, tworzących lokalną florę, ich właściwości, historie i legendy z nimi związane. 

Oprócz Spacerów Chwastynatka zaprasza do obejrzenia 10 odcinków zatytułowanych “Chwascynujące spotkania” – w każdym z nich rozmawia ze wspaniałymi ekspertami z dziedzin takich jak botanika, entomologia itp. Odcinki są obejrzenie na kanale YT Teatru Sztuka Ciała.

Pstryk

spektakl sceniczny, najnajowy – powstał z myślą o dzieciach żłobkowych, odpowiedni także dla dzieci w wieku przedszkolnym

Rodzice aż za dobrze znają dziecięcą fascynację wtyczkami, kablami, pstryczkami. Jeden przycisk zmienia świat nie do poznania: kształty wyłaniają się i znikają, cisza ucina szum.
“Pstryk” to spektakl, który widzowie w różnym wieku mogą odbierać na swój sposób. Operuje kontrastami światła i cienia, czerni i bieli, sensoryczną scenografią, autorską muzyką oraz ruchem.
Tytułowy Pstryk gasi światło zapraszając do krainy snów. O czym śni małe dziecko? O czym śnią kot i pies?

Zapraszamy po odpowiedź na przedstawienie oraz do sensorycznej zabawy w scenografii.

Spektakl powstał z inspiracji poezją K. I. Gałczyńskiego, J. Tuwima i M. Wojtyszki w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy – Dzielnicy Wawer

Maja Kaznowska w spektaklu pt. Pstryk

występuje Anna Ługowska
konsultacje reżyserskie, operator świateł i cieni – Maja Kaznowska  
muzyka – Bartosz Ługowski
oprawa wizualna – Zbigniew Grzywaczewski, Monika Włodarczyk  

Star, Wars i Sawa

Znacie legendę o Warsie i Sawie?
Sawa… To po francusku?
A Wars? Coś mi to mówi. Z czymś mi się kojarzy… Wiem! Star Wars!!! A będzie Lord Vader?
Sprawdźcie sami!
Spektakl “Star, Wars i Sawa” to próba opowiedzenia pradawnej historii o powstaniu Warszawy. Będzie poetycko, będzie zabawnie, będzie bardzo plastycznie (papierowa scenografia).
Aktorki Sztuki Ciała posłużą się ruchem i pantomimą – uniwersalnym językiem, pozostawiającym w interpretacji przestrzeń dla wyobraźni widzów w każdym wieku.
Rekwizyty zrobione są głównie z papieru i tektury co często staje się świetnym pretekstem do dalszych działań z dziećmi i ich opiekunami – zapraszamy do budowania razem lalek lub elementów kostiumów.

Występują:

Agata Brzozowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel i zaproszeni goście

kontakt:

joanna@sztukaciala.com

tel. 783368076

Nieudani

Spektakl powstał w grudniu 2017 roku z inspiracji wydawnictwa Dwie Siostry i książki autorstwa Beatrice Alemagna pt. “Pięciu Nieudanych”, nagrodzonej prestiżową Liber Prize dla najlepszej włoskiej książki 2014 roku. Jest to lekka, poetycka opowieść o tym, że nie trzeba być idealnym, by żyć szczęśliwie. Jej bohaterowie to Dziurawy, Złożony na pół, Sflaczały, Postawiony na głowie i Felerny. Postaci dają się nam poznać ze swoich pozornie najgorszych stron. Co ciekawe, potrafią się z nich śmiać i dają życiu płynąć swoim torem. Któregoś dnia przybywa do nich jednak Idealna, która próbuje zabrać naszych bohaterów w świat doskonałości i technologii. Czy jej się to uda?

Nieudani

Przedstawienie bazuje na różnych technikach ruchowych (pantomima, taniec, akrobatyka, klaunada) z dodatkiem teatru słowa i wykorzystaniem artystycznej muzyki nieobarczonej prawami autorskimi (K. MacLeod). Ważnym elementem spektaklu jest warstwa wizualna, która także w samej książce odgrywa istotną rolę. Pięć wielkich kostiumów przypominających ogromne lalki teatralne lub rzeźby maskuje kontury ludzkiego ciała przemieniając aktorów w wyjątkowe baśniowe stwory. Barwy i faktury podkreślają cechy charakteru, co jest dla dzieci czytelne i wywołuje u nich fale sympatii, żywe reakcje i gotowość do wejścia w interakcje.

Przedstawienie jest nośnikiem niezwykle cennych treści – nie tylko dla dzieci. Skłania do refleksji nad samooceną, rozwojem, wartościami. Jest inspiracją wychowawczą dla rodziców, przestrogą przed krzywdzącą rywalizacją i pochopnym ocenianiem wśród dzieci, sygnałem ostrzegawczym wobec wszechobecnej presji efektywności.

Produkcja – Joanna Płóciennik (Sztuka Ciała)
Kostiumy – Katarzyna Wróbel, Katarzyna Janczyk-Karasińska, Monika Włodarczyk i Małgorzata Płóciennik wg pomysłów zespołu

Wombat nie śpi

– spektakl dla dzieci w wieku 1 – 6

Wiecie gdzie jest kraina Jaśniejącej Bieli? My też nie wiemy, ale z całą pewnością żyją tam Wombat i jego Mała Przyjaciółka. Otoczenie jest bezpiecznie znajome: siup-wyrko, dyndołyżki, grzebioszczotka i prysznicarium. Jednak wykonywane dzień po dniu czynności bywają niestety nieznośnie powtarzalne. Jak by tu przyprawić rumieńce codzienności? Przypadkiem, tuż obok czai się tajemniczy świat Czerwonej Wieży pełen fascynujących przedmiotów, służących nie-wiadomo-czemu…

 

Spektakl powstał z pragnienia zapewnienia niezwykłych doznań teatralnych małym dzieciom, które w specyficzny sposób patrzą na świat. Po przedstawieniu widzowie bawią się w sensorycznie zbudowanej scenografii.

Czas trwania spektaklu – 40 minut + 15 minut zabawy. Może być grany także w plenerze.

Występuje – Joanna Płóciennik

Konsultacje – Katarzyna Szczawińska