Kwiat Lotosu

inspirowana kulturą Dalekiego Wschodu opowieść o poszukiwaniu szczęścia

“Kwiat Lotosu” (premiera w 2024) to inspirowana kulturą Dalekiego Wschodu opowieść o poszukiwaniu szczęścia. Spektakl ruchowy, z muzyką na żywo zawiera nawiązania do japońskiej kultury, w tym szczególnie filozofii Ikigai oraz wschodnich tradycji ruchowych (joga, qigong). Występują w nim 4 osoby (1 aktorka ruchu i 3 muzyków). W warstwie muzycznej usłyszymy takie instrumenty jak: handpan, cajon, gitara basowa i elektronika oraz autorskie piosenki. 

W naszej tradycji szukamy w Noc Świętojańską Kwiatu Paproci – kto go znajdzie ten znajdzie szczęście. Wprawdzie kwiat lotosu istnieje naprawdę ale też szczęście we wschodnim rozumieniu być może oznacza co innego. 

Co oznacza być szczęśliwym? Czym jest szczęście? Czy zależy ono od tego gdzie się rodzimy i wychowujemy? Każdy etap historii przedstawionej w spektaklu to także inna przypowieść – czasem historia, czasem piosenka. Będziemy zadawać pytania widzom, chcąc wciągnąć ich do wspólnych poszukiwań aby na koniec pozostawić z refleksją. Czas trwania : 45 minut

Spektakl adresowany do widzów od 7 r.ż 

Fot. Matylda Durka

Występują:

Katarzyna Markowska – ruch

Joanna Płóciennik – śpiew, looper

Grzegorz Mukanowski – gitara basowa

Krzysztof Harry Włodarczyk – cajon, handpan

Między oWadami

“Między oWadami” – przedstawienie dla dzieci od 4 r.ż., w którym teatr fizyczny, pantomima, sensoryczna scenografia oraz grana na żywo muzyka przybliżają widzom pełne symboli życie insektów (komara, muchy, pszczół, gąsienic, ćmy i stawonogów – pająków).

Spektakl wprowadza w przedziwny, baśniowy świat. Za pomocą minimalistycznych środków opowiada mądrą historię o przyjaźni, dojrzewaniu, wykluczeniu. Uwrażliwia na życie natury, a jednocześnie pozwala odnaleźć trochę siebie w każdym owadzie.

Główną bohaterką jest mała gąsienica, która nie chce być taka jak inne. Zamiast pożerać kolejne liście wyrusza w podróż, która stopniowo odsłania przed nią zarówno ciemne jak i jasne strony życia. Ta baśniowa opowieść jest także metaforą dorastania – spotykając różne dorosłe owady bohaterka uczy się rozumieć otaczający ją świat i samą siebie.

Reżyseria – Joanna Płóciennik

Występują – Maja Kaznowska/Joanna Płóciennik, Anna Ługowska, Katarzyna Wróbel
Scenariusz – zespół (na podstawie pomysłu Anny Ługowskiej)
Muzyka – Bartosz Ługowski (Tulipaństwo)
Scenografia, kostiumy – Małgorzata Szabłowska (Szabłowska Studio)
Produkcja – Fundacja Sztuka Ciała

 

gąsienica i mucha