niewidOCZEK

Pierwsza premiera w 2025 roku już wkrótce!

“niewidOCZEK” to interaktywny spektakl ruchowy dla dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci niedowidzących. Przedstawienie, inspirowane bajką terapeutyczną, porusza temat dbania o wzrok w przystępny i pełen humoru sposób. Dzięki wykorzystaniu teatru ruchu, pantomimy, iluzji optycznej oraz sensorycznych elementów scenografii, widzowie mogą doświadczyć, jak wygląda świat osoby, która widzi niewyraźnie, i zrozumieć, jak ważne są okulary.

Spektakl oparty jest na dynamicznej choreografii, zabawie perspektywą oraz grze kontrastów wizualnych. Scenografia i rekwizyty zostały zaprojektowane w trzech podstawowych kolorach – żółtym, czarnym i białym – co nie tylko wspomaga percepcję dzieci z problemami wzrokowymi, ale także wzmacnia teatralny efekt zaburzonego i klarownego widzenia.

Przedstawienie ma charakter mobilny – może być prezentowane zarówno w przestrzeniach teatralnych, jak i w plenerze. Jego scenografia oparta jest na materiałach recyklingowych i idei zero waste, co dodatkowo wprowadza aspekt edukacji ekologicznej.

Spektakl w lekki, zabawny i pełen wyobraźni sposób uczy dzieci uważności, troski o własne zdrowie oraz odpowiedzialności za swoje przedmioty. Dzięki uniwersalnemu językowi ruchu, emocji i obrazu, jest przystępny dla szerokiej grupy odbiorców i angażuje dzieci niezależnie od ich indywidualnych zdolności percepcyjnych.

twórczynie spektaklu: Agata Brozowska-Kazimierska i Anna Ługowska

konsultacje merytoryczne: Joanna Zdybel (@orto.mama)

Małe stworzonko i wielkie pytania

bajka filozoficzna dla młodszych i starszych

Opowieść o nieśmiałym stworzonku, które czuje się tak małe i nieważne, że nie zasługuje nawet na posiadanie własnego imienia. Wszystko zacznie się zmieniać, gdy pewnego dnia zostaje zauważone przez Ludzi (widzowie spektaklu). To niezwykłe dla obu stron spotkanie zainspiruje bohatera do zadania sobie i światu kilku “wielkich pytań” – Co lubię? Co mnie cieszy? Co do mnie pasuje? Co potrafię? Kim jestem? Czy poszukiwanie na nie odpowiedzi sprawi, że stworzonko wreszcie stanie się sobą? Spektakl operując metaforą i symbolami w przystępny dla młodego widza sposób porusza temat tożsamości. Stworzonko zastanawiając się nad “wielkimi pytaniami” uczy się rozpoznawać swoje mocne strony, podejmować nowe wyzwania oraz brać odpowiedzialność za swoje wybory.

Spektakl familijny dla widzów od 3 r. ż.

Pomysł i realizacja – Katarzyna Wróbel

Wombat nie śpi

– spektakl dla dzieci w wieku 1 – 6

Wiecie gdzie jest kraina Jaśniejącej Bieli? My też nie wiemy, ale z całą pewnością żyją tam Wombat i jego Mała Przyjaciółka. Otoczenie jest bezpiecznie znajome: siup-wyrko, dyndołyżki, grzebioszczotka i prysznicarium. Jednak wykonywane dzień po dniu czynności bywają niestety nieznośnie powtarzalne. Jak by tu przyprawić rumieńce codzienności? Przypadkiem, tuż obok czai się tajemniczy świat Czerwonej Wieży pełen fascynujących przedmiotów, służących nie-wiadomo-czemu…

 

Spektakl powstał z pragnienia zapewnienia niezwykłych doznań teatralnych małym dzieciom, które w specyficzny sposób patrzą na świat. Po przedstawieniu widzowie bawią się w sensorycznie zbudowanej scenografii.

Czas trwania spektaklu – 40 minut + 15 minut zabawy. Może być grany także w plenerze.

Występuje – Joanna Płóciennik

Konsultacje – Katarzyna Szczawińska

Między oWadami

“Między oWadami” – przedstawienie dla dzieci od 4 r.ż., w którym teatr fizyczny, pantomima, sensoryczna scenografia oraz grana na żywo muzyka przybliżają widzom pełne symboli życie insektów (komara, muchy, pszczół, gąsienic, ćmy i stawonogów – pająków).

Spektakl wprowadza w przedziwny, baśniowy świat. Za pomocą minimalistycznych środków opowiada mądrą historię o przyjaźni, dojrzewaniu, wykluczeniu. Uwrażliwia na życie natury, a jednocześnie pozwala odnaleźć trochę siebie w każdym owadzie.

Główną bohaterką jest mała gąsienica, która nie chce być taka jak inne. Zamiast pożerać kolejne liście wyrusza w podróż, która stopniowo odsłania przed nią zarówno ciemne jak i jasne strony życia. Ta baśniowa opowieść jest także metaforą dorastania – spotykając różne dorosłe owady bohaterka uczy się rozumieć otaczający ją świat i samą siebie.

Reżyseria – Joanna Płóciennik

Występują – Maja Kaznowska/Joanna Płóciennik, Anna Ługowska, Katarzyna Wróbel
Scenariusz – zespół (na podstawie pomysłu Anny Ługowskiej)
Muzyka – Bartosz Ługowski (Tulipaństwo)
Scenografia, kostiumy – Małgorzata Szabłowska (Szabłowska Studio)
Produkcja – Fundacja Sztuka Ciała

 

gąsienica i mucha

Ważne Sprawy

Czwórka rodzeństwa zostaje sama w domu. Rodzice wychodząc zostawiają dzieciom jasne wskazówki czym mają się pod ich nieobecność zająć. Jakimi ważnymi sprawami zajmą się w tym czasie dzieci? Czy wreszcie będą mogły łowić ryby w salonie, wyruszyć w rejs statkiem pirackim, poskromić lwa, a nawet latać samolotem? Jak na te pomysły zareaguje starsza siostra?

Dzieci przypominają nam wszystkim, że dzięki wyobraźni i kreatywności można zdziałać więcej niż przez sztywne trzymanie się reguł.

„Przedstawienie w swoim wyrazie jest bardzo radosne, inspirowane klaunadą. Kładziemy nacisk na zbudowanie komicznych, wręcz przerysowanych charakterów oraz prostych, konfliktowych sytuacji rozwiązywanych w twórczy, nieoczekiwany sposób. Posługujemy się językiem pantomimy, który jest precyzyjnym, międzynarodowym językiem ciała. Tworzymy świat z pogranicza rzeczywistości i dziecięcej wyobraźni…”

Joanna Płóciennik – reżyserka

„Scenografia została pomyślana tak, by podkreślić kreskówkowy charakter ruchu aktorów. Zarówno kostiumy jak i tło do działań narysowane zostały prostą kreską. To taki szybki szkic tej krótkiej zabawnej historii, która dzieje się na oczach widzów. Dodatkowo wszystko składa się bardzo szybko i mieści do osobowego samochodu!”

Małgorzata Szabłowska – twórczyni warstwy wizualnej spektaklu

Reżyseria – Joanna Płóciennik
Scenariusz – zespół
Scenografia, kostiumy – Małgorzata Szabłowska (Szabłowska Studio)
Występują – Agata Brzozowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel
Produkcja – Fundacja Sztuka Ciała
Muzyka – dobraliśmy dużo dobrego jazzu takich muzyków jak Wynton Marsalis czy Michał Trzaska (tak, płacimy ZAIKS ;))