Joanna Płóciennik

aktorka pantomimy, reżyserka i choreografka spektakli ruchowych, pedagożka, animatorka kultury.
 
Od 2006 roku szkoliła się u mistrzów pantomimy i dziedzin pokrewnych: Bartłomiej Ostapczuk (Studio Pantomimy i szkoły letnie 2006-2010 na scenie Teatru Na Woli – obecnie Teatr Dramatyczny), Mirenka Cechowa i Radim Vizvary (physical theatre, Spitfire Company), Anton Adasinsky (styl tetaru Derevo), Radomir Piorun i Marek Oleksy (Studio Pantomimy przy Teatrze Pantomimy H. Tomaszewskiego 2010-2011), Atsushi Takenouchi (butoh), Steven Wasson i Corinne Soum (pantomima Decroux, Theatre de l’Ange Fou), Claire Heggen i Yves Marc (mime, Theatre du Mouvement), Katarzyna Sobiszewska i Anna Nabiałkowska (praca w technice H. Tomaszewskiego), Stefan Niedziałkowski (dramat ciała aktora mima), Gregg Goldston (komedia ciała), Pau Bachero (pantomima Decroux).
Wielokrotnie prezentowała swoje umiejętności podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie. W latach 2007-2010 występowała z Teatrem Mimo w Polsce i na festiwalach za granicą. W 2008 roku brała udział w międzynarodowej, miesięcznej trasie artystycznej z projektem Instant Acts przeciwko przemocy i rasizmowi – codzienne spektakle i warsztaty pokazywane w szkołach i więzieniach niemieckich i włoskich.
 
 
Od 2009 roku współprowadzi Teatr Sztuka Ciała jako Dyrektor Artystyczna. Reżyseruje, gra w spektaklach i realizuje projekty Fundacji Sztuka Ciała, którą od początku współtworzy.
Od 2011 roku interesuje się teatrem dziecięcym – ogląda, organizuje (współpraca przy Światowym Kongresie ASSITEJ i specjalnej edycji Festiwalu Korczak), bierze udział w warsztatach robienia dziecięcego teatru (Andrea Buzetti – artysta włoskiego La Baracca, Kjell Moberg z norweskiego NIE Theatre) oraz uczestniczy w międzynarodowych realizacjach (występy z australijskim teatrem POLYGLOT w spektaklu “ANTS”).
 

Wyreżyserowała dla Sztuki Ciała kilka ruchowych spektakli: “Wombat nie śpi”, “Ważne sprawy”, “Ubu”, “Między owadami”, “Rój”. Pod koniec 2017 wyprodukowała “Pięciu Nieudanych” wg książki pod tym samym tytułem (na zamówienie Wydawnictwa Dwie Siostry).

W 2018 współtworzyła program “Star, Wars i Sawa” – spektakl i warsztaty nawiązujące do warszawskiej legendy. Następnie w 2018 i 2019 współtworzyła eksperymentalne:
– czytanie performatywne “Bajka o rozczarowanym Rumaku Romualdzie”
– muzyczna rozprawa filozoficzna “Gwiazda Polski” 
– ekologiczna “Tu Ziemia” w dwóch wersjach (koncertowej i teatralnej).
2020 to udział w produkcjach “Pędy” i “Dotyk”.
 
 
 
Choreograficznie współpracowała ze Stołeczną Estradą przy oprawie artystycznej wydarzenia “Adresaci” z okazji Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego przy pl. Krasińskich czy z niemiecką artystką Antje Majewski w ramach prezentacji jej “Skarbka” w Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie zagrała tytułową rolę. Przez 8 sezonów występowała w Teatrze Współczesnym w Warszawie, w sztuce „Hamlet” – choreografia w scenie pantomimy oraz sceny zbiorowe. Jest absolwentką kursu Podstaw Choreografii Scenicznej w Krakowie (2016/2017) – opiekunką roku była Iwona Olszowska.
 
Jej wielką pasją jest głos. Od kilku lat szkoli się wokalnie u Emmy Bonnici, czeskiego mistrza beatboxu (Tiny Beat) i podczas warsztatów jazzowych w Żorach u wielu znakomitych muzyków (m.in. Anna Gadt, Grzegorz Karnas). Eksperymentuje ze śpiewem intuicyjnym, graniem na didgeridoo i bębnach. Od stycznia 2020 śpiewa w zespole GAJA, z którym koncertuje na festiwalach muzyki alternatywnej.
 
Poszerza umiejętności o dziedziny pokrewne biorąc udział w różnych kursach: Stephanie Lupo (zadania aktorskie, praca z tekstem, performans), Marcin Cząba (intensywny kurs scenopisarstwa), Aurora Lubos (performance), W Gruncie Ruchu (zabawy ruchem), Terening Naturalny (mobilność) oraz regularnie wzbogaca swój ruch podczas zajęć tanecznych prowadzonych przez takich nauczycieli jak: Janusz Subicz (styl pracy Piny Pausch), Weronika Pelczyńska (taniec współczesny, mentoring), Leszek Bzdyl (taniec współczesny, Dada von Bzdulow), Adrian Russi (CI), Katja Mustonen (CI)
 
Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej – pedagogika ogólna ze specjalnością animacja społeczno-kulturowa.
Prowadziła warsztaty i zajęcia dla wszystkich grup wiekowych – od 10-miesięcznych dzieci (spotkania sensoryczne), przez zajęcia teatralne dla dzieci (np. Akcja Labirynt), młodzieży (np. Lato w Teatrze w Koczale), dorosłych (np. przygotowanie amatorskiej grupy teatralnej do performensu w ramach wernisażu wystawy Zdzisława Beksińskiego), po regularne zajęcia ruchowe dla seniorów (OPS Białołęka).