Joanna Płóciennik – Dyrektor Artystyczna Teatru Sztuka Ciała

  • reżyserka i choreografka spektakli ruchowych
  • aktorka pantomimy
  • songwriterka
  • pedagożka
  • animatorka kultury

Kiedy w 2006 roku zaczęłam moją przygodę z teatrem pantomimy, nie sądziłam, że będzie ona trwała moje całe życie zawodowe. Marzyłam jedynie, że będę robić to, co kocham najbardziej – wyrażać się na scenie i bez sceny na wszelkie możliwe sposoby. Marzyłam o reżyserowaniu, pragnęłam tańczyć i uwielbiałam śpiewać. Ale pantomima?

W 2009 roku zakładamy z kolegami i koleżankami artystami Fundację Centrum Pantomimy, a z czasem, w okrojonym gronie zmieniamy ją na Fundację Sztuka Ciała. Razem z Katką Markowską, ramię w ramię od tamtego czasu piszemy projekty i dostajemy coraz większe granty na realizację naszych marzeń.

Obecnie jestem Dyrektor Artystyczną Teatru Sztuka Ciała, który rocznie gra ponad 100 spektakli. Większość z nich wyreżyserowałam. Kreuję barwne, różnorodne postaci.

Joanna Płóciennik w roli Skrzypa, Bezy, Jo i opiekunki Wombata

Do budowania postaci włączam też swoją miłość do muzyki. Polska widownia mogła usłyszeć postać Bezy w programie Mam Talent, nucącą cover Agnieszki Chylińskiej w ramach rozmowy castingowej, a następnie w półfinale programu. Poprowadziłam Teatr Sztuka Ciała do finału tego programu i był to pierwszy przypadek, kiedy teatr dotarł w tym programie tak daleko!

Od tamtej pory kolejne postaci otrzymują swoje głosy i swoje piosenki, które pojawiają się w życiu teatru.

piosenka – Joanna Płóciennik, realizacja wideo – Grzegorz Mukanowski

A teraz trochę historii i nazwisk wspaniałych ludzi, których spotkałam na swojej zawodowej ścieżce.

WYKSZTAŁCENIE I UMIEJĘTNOŚCI

– pantomima, teatr ruchu, taniec i choreografia

Od 2006 roku szkoliłam się u mistrzów pantomimy i dziedzin pokrewnych:

  • Bartłomiej Ostapczuk (Studio Pantomimy i szkoły letnie 2006-2010 na scenie Teatru Na Woli w Warszawie)
  • Mirenka Cechowa i Radim Vizvary (physical theatre, Spitfire Company)
  • Anton Adasinsky (styl tetaru Derevo)
  • Radomir Piorun i Marek Oleksy (Studio Pantomimy przy Teatrze Pantomimy H. Tomaszewskiego 2010-2011)
  • Atsushi Takenouchi (butoh)
  • Steven Wasson i Corinne Soum (pantomima Decroux, Theatre de l’Ange Fou)
  • Claire Heggen i Yves Marc (mime, Theatre du Mouvement)
  • Katarzyna Sobiszewska i Anna Nabiałkowska (praca w technice H. Tomaszewskiego)
  • Stefan Niedziałkowski (dramat ciała aktora mima)
  • Gregg Goldston (komedia ciała)
  • Pau Bachero (pantomima Decroux)
  • Aurora Lubos (performance)
  • Andrea Buzetti – artysta włoskiego La Baracca oraz Kjell Moberg z norweskiego NIE Theatre (warsztaty robienia dziecięcego teatru).

Wszystkie umiejętności zbieram i przetwarzam w spektakle, które realizuję zarówno reżysersko, jak i budując role. Przez ostatnie 13 lat zrealizowałam z zespołem Teatru Sztuka Ciała wiele spektakli, które cieszą się dużym powodzeniem i są lubiane przez publiczność.

kilka spektakli scenicznych Teatru Sztuka Ciała

teatr dramatyczny, praca z tekstem, śpiew

Jestem absolwentką Ogniska Teatralnego przy Teatrze Ochoty. Uczestniczyłam w intensywnych warsztatach z francuską artystką Stephanie Lupo (zadania aktorskie, praca z tekstem, performans) oraz w kursie scenopisarskim Marcina Cząby. Przez 8 sezonów występowała w Teatrze Współczesnym w Warszawie, w sztuce „Hamlet”, reż. Maciej Englert. Szkoliłam się wokalnie u Emmy Bonnici (pieśni wielogłosowe) i czeskiego mistrza beatboxu (Tiny Beat). Wielokrotnie uczestniczyłam w różnego typu wyjazdach warsztatowych, gdzie miałam okazje czerpać nauki od znakomitych muzyków:

  • Voisingers (Anna Gadt, Grzegorz Karnas)
  • Cho-jazz (Dorota Miśkiewicz)
  • poluZONE (Kuba Badach).

Od 2020 roku uczestniczyłam w różnych projektach wokalnych. W latach 2020-2022 współtworzyłam i śpiewałam w zespole GAJA, z którym koncertowałam na festiwalach muzyki alternatywnej i w klubokawiarniach.

koncert zespołu GAJA w Otwartej Pracowni Jazdów

Od 2023 roku spotykam się na konsultację z Katarzyną Rościńską i odkrywam swój głos. W 2024 napisałam muzykę do spektaklu muzyczno-ruchowego “Kwiat Lotosu”, w którym prowadzę narrację i wykonuję swoje utwory. Używam loopera do tworzenia wielogłosów i nagrywania instrumentów.

piosenka autorstwa Joanny Płóciennik, ruch – Katarzyna Markowska, realizacja wideo – Grzegorz Mukanowski

taniec i choreografia  

Jestem absolwentką kursu Podstaw Choreografii Scenicznej w Krakowie (2016/2017), gdzie opiekunką roku była Iwona Olszowska. Badałam różne techniki tańca uczęszczając na różne zajęcia taneczne prowadzone przez takich nauczycieli jak:

  • Leszek Bzdyl (taniec współczesny, Dada von Bzdulow),
  • Janusz Subicz (styl pracy Piny Pausch),
  • Weronika Pelczyńska (taniec współczesny, mentoring),
  • Adrian Russi (CI), Katja Mustonen (CI)
  • Marcin Mroziński (hip-hop)

Przepuszczam te doświadczenia przez moje ciało i wykorzystuję m.in w pracy edukacyjnej z różnymi partnerami.

film zrealizowany dla Uniwersytetu Dzieci

– animacja kulturalna i projekty społeczne

Jestem absolwentką Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej – pedagogika ogólna ze specjalnością animacja społeczno-kulturowa.

W swojej pracy prowadziłam warsztaty i zajęcia dla wszystkich grup wiekowych – od 10-miesięcznych dzieci (spotkania sensoryczne), przez zajęcia teatralne dla dzieci (np. Akcja Labirynt), młodzieży (np. Lato w Teatrze), dorosłych (np. przygotowanie amatorskiej grupy teatralnej do performensu w ramach wernisażu wystawy Zdzisława Beksińskiego), po regularne zajęcia ruchowe dla seniorów (OPS Białołęka).

Po drodze zrealizowałam studia uzupełniające magisterskie z socjologii (ISNS) i zdobywałam doświadczenie zawodowe w obszarach promocji kultury (Stołeczna Estrada), PR (Agencja Point of Viev), marketingu i promocji (Gmina Wieliszew). Uczestniczyłam w organizacji dużych wydarzeń artystycznych (Skrzyżowanie Kultur, Festiwale Sztuki Mimu, Festiwal Korczak).

W latach 2014-2023 tworzyłam oprawę ruchową do koncertów dziecięcych Aidy Kosojan-Przybysz. Współpracowała z australijskim teatrem Polyglot – happening “ANTS” (Festiwal Korczak) oraz z niemiecką artystką Antje Majewski – „Skarbek” (tytułowa rola, CSW). Brałam udział w międzynarodowej, miesięcznej trasie artystycznej z projektem Instant Acts przeciwko przemocy i rasizmowi – codzienne spektakle i warsztaty pokazywane w szkołach i więzieniach w Niemczech i we Włoszech. W latach 2007-2010 występowała z Teatrem Mimo w Polsce i na festiwalach m.in. w Izraelu, Czechach.

Od 2022 roku prowadzę działania teatru, które nazywam Latającym Teatrem Sztuki Ciała. Nie mamy stałej siedziby, pojawiamy się w różnych miejscach. Pochłania mnie robienie dla Was teatru i wszystkiego co można w nim zmieścić.